Projekt ustawy dotyczący nowych zasad płatności bezpośrednich dla rolników został przekazany do konsultacji społecznych. W dokumencie wyszczególniono kilka kategorii dopłat :
Jednolita dopłata obszarowa – jej szacunkowa stawka będzie wynosiła 110 Euro za hektar.
Płatność za zazielenie (płatność z tytułu realizacji praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska) – stawka szacunkowa wyniesie 74 Euro za hektar kwalifikujący się do dopłaty obszarowej.
Płatność dla młodych rolników – będzie to nowy rodzaj płatności dla osób, które nie ukończyły 41 lat w roku złożenia wniosku i są rolnikami aktywnymi zawodowo, uprawionymi do jednolitej płatności obszarowej. Wysokość stawki jest szacowana na 62 Euro za hektar, a maksymalna powierzchnia objęta dopłatą wynosi 50 hektarów.
Płatność dodatkowa – będzie to dodatkowe uzupełnienie poziomu wsparcia finansowego dla określonej grupy rolników, którzy są jednocześnie uprawnieni do otrzymania jednolitej płatności obszarowej. Szacowana stawka wynosi 41 Euro za hektar.
Płatności związane z produkcją – pomoc przyznawana ze względu na charakter produkcji roślinnej i zwierzęcej. Ogólne kategorie tej płatności obejmą: płatność do bydła, płatność krów, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność do buraków cukrowych, płatność do skrobi, płatność do owoców miękkich, płatność do chmielu, płatność do roślin wysokobiałkowych, płatność do pomidorów, płatność do lnu, płatność do konopi włóknistych. Na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostępne są szczegółowe ograniczenia dla każdego z wymienionych wyżej obszarów produkcji.
Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego – wsparcie przyznawane będzie na takich samych zasadach jak co w 2013 roku. Przewidywany budżet będzie jednak o 25% mniejszy niż w 2013 roku co przełoży się na mniejszą pomoc dla rolników. Łącznie na przejściowe wsparcie krajowe planuje się przeznaczenie kwoty ok. 180 mln EUR w latach 2015 – 2020.