Dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2015 – 2020 – ustawa została przyjęta przez Sejm

doplaty bezposrednie 2015 - 2020

 

W myśl nowej ustawy dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2015 – 2020 zależne będą m.in. od stopnia ochrony środowiska oraz rodzaju upraw. Na lata 2015-2020 przeznaczono na dopłaty około 23,5 mld euro.

Nadal obowiązywała będzie jednolita płatność obszarowa, czyli uproszczony system płatności bezpośrednich. Szacunkowo płatność ta będzie wynosiła 110 euro do każdego hektara. Do nowego systemu zaliczamy również subwencje takie jak jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, dla młodych rolników, płatność dodatkowa, płatności związane z produkcją oraz dopłata z tytułu przejściowego wsparcia krajowego.

Procedury składania wniosków o dopłaty bezpośrednie są bardzo podobne obowiązujących w latach 2007 – 2013 . Nowością są dopłaty do produkcji, które stanowią około 15 procent całej puli, a o których Polska może decydować samodzielnie.

W przyjętych przez posłów poprawkach dotyczących upraw buraków cukrowych, roślin wysokobiałkowych, ziemniaków oraz pomidorów określono warunki dopłat do obszarów na które zakontraktowano uprawy. Szczegółowo określono również odbiorców: zakłady produkujące skrobię oraz przetwory z pomidorów, grupy producentów rolnych, organizacje producentów oraz zrzeszenia organizacji producentów.

Zmieniono limit obszaru objętego dopłatami bezpośrednimi dla roślin wysokobiałkowych z 75 hektarów na 150.

Dwie trzecie dopłat do produkcji zostanie przeznaczone na dopłaty bezpośrednie dla hodowców bydła ( będą należały się hodowcą posiadającym od 3 do 30 sztuk). Przewidziana została dopłata do chowu owiec, kóz, upraw owoców miękkich (truskawki i maliny), chmielu, roślin wysokobiałkowych, buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, pomidorów, lnu oraz konopi włóknistych. Producenci tytoniu również mogą liczyć na wsparcie, ale będzie ono pochodziło z budżetu Polski, bo Unia Europejska nie przewiduje tego rodzaju pomocy.

Istotnym elementem będzie w systemie dopłat będzie również ekologia. Nowe przepisy przewidują, że 30 procent dopłaty bezpośredniej będzie zależało od spełnienia wymogów środowiskowych. Dopłata z tytułu zazielenienia będzie wynosiła około 74 euro na hektar. Aby spełnić wymagania trzeba będzie dywersyfikować uprawy (w gospodarstwach powyżej 15 hektarów będą musiały być przynajmniej 3 uprawy), utrzymywać trwałe użytki zielone oraz obszary proekologiczne.

Dla młodych rolników, czyli tych którzy nie przekroczyli 40 roku życia, przewidziano dopłaty w wysokości około 62 euro na hektar dla powierzchni nie większej niż 50 hektarów.

Przepisy przewidują płatność dodatkową dla wszystkich rolników posiadających gospodarstwa od 3,01 do 30,00 hektarów. Szacunkowa stawka, która ma wspierać dochody małych i średnich gospodarstw wyniesie około 41 euro na hektar.

Rolnicy, którzy rocznie otrzymują nie więcej niż 1250 euro zostaną włączeni do systemu automatycznie, chyba że nie zgodzą się na to.

Wypłatami dopłat bezpośrednich będzie nadal zajmowała się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.