Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedział na pisma, które otrzymał od producentów mleka, w sprawie opłat za przekroczenie kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015, embarga rosyjskiego na produkty mleczne oraz narastającego kryzysu w sektorze. Minister zapowiada pomoc dla sektora mleczarskiego.
Minister podkreślił, że w sprawie rosyjskiego embarga na produkty rolno-spożywcze Polska wnioskowała do Komisji Europejskiej o wprowadzenie wsparcia dla sektora mleczarskiego. Komisja Europejska uruchomiła nadzwyczajne środki na początku września 2014 roku, o czy informowaliśmy w artykule Wsparcie dla sektora mleczarskiego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pozytywnie odniosło się do zaproponowanego pakietu pomocy, ale jednocześnie wskazuje, że środki mogą okazać się niewystarczające. Ministerstwo zwróciło się z wnioskiem o zniesienie opłat z tytułu przekroczenia kwot mlecznych w poprzednim roku kwotowym 2013/2014 oraz bieżącym roku 2014/2015, gdyż dodatkowe kary mogą jedynie pogłębić kryzys na rynku mleka, gdzie sytuacja już jest bardzo ciężka.
Ministerstwo poinformowało również, że nadal walczy w Komisji Europejskiej o dostosowanie współczynników tłuszczowych w celu zmniejszenia wykorzystania kwot mlecznych. Niestety prowadzone do tej pory rozmowy formalne i nieformalne nie przynoszą zamierzonego rezultatu. Współczynnik został ustalony indywidualnie w roku referencyjnym 2003/2004. Jeżeli producent przekroczy współczynnik to nadwyżka zostaje przeliczona na dodatkowe litry mleka i w ten sposób zwiększa się szansa przekroczenia kwoty mlecznej.
Minister odniósł się również do skarg producentów na napływ tańszych produktów z innych rynków Unii Europejskiej. Ministerstwo podkreśla, że Polska działa w ramach Jednolitego Rynku Unii Europejskiej co wiąże się ze swobodą przepływu towarów, w tym produktów żywnościowych. Poziom cen produktów nie zawsze jest zgodny z oczekiwaniami producentów, a zdarza się, że polskie produkty wygrywają cenowo na rynkach zagranicznych.